12
Buster Swim, slow sink, 13cm - Spotted Bullhead i gruppen Fiskedrag / Jerkbaits hos Örebro Fiske & Outdoor AB (29-EG228-C713G)
Buster Swim, slow sink, 13cm - Spotted Bullhead

Buster Swim, slow sink, 13cm - Spotted Bullhead

249 kr / 219 kr

Buster Swim 13cm är ett nytt tillskott i den fantastiska Buster-familjen. Med sin bredare och något kortare kropp än original Buster, blir Swim ett mycket lättfiskat jerkbete med slingrande S-gång i vattnet. Swim kastar mycket långt och hjälper dig att täcka mycket vatten. Vid invevning slingrar sig Swim fram genom vattnet i en härlig S-gång. Vid spinnstopp glider den ut åt sidan och exponerar sin kropp för följande gäddor. Eftersom betet är Slow Sink, stannar det upp hängande en stund innan det långsamt börjar dala nedåt med vickande rörelser. Buster Swim är självklart tillverkad i samma slitstarka utförande med kraftig plast och genomgående tråd som klassiska Buster Jerk. Sylvassa krokar i storlek 2/0 ser till att gäddorna sitter. Ett självklart jerkbete för alla gäddfiskare!  

Mer information
Artnr: 29-EG228-C713G
 
Lägg i kundvagnen
  • Varianter
  • Produktinformation
    • Buster Swim 13cm är ett nytt tillskott i den fantastiska Buster-familjen. Med sin bredare och något kortare kropp än original Buster, blir Swim ett mycket lättfiskat jerkbete med slingrande S-gång i vattnet. Swim kastar mycket långt och hjälper dig att täcka mycket vatten. Vid invevning slingrar sig Swim fram genom vattnet i en härlig S-gång. Vid spinnstopp glider den ut åt sidan och exponerar sin kropp för följande gäddor. Eftersom betet är Slow Sink, stannar det upp hängande en stund innan det långsamt börjar dala nedåt med vickande rörelser. Buster Swim är självklart tillverkad i samma slitstarka utförande med kraftig plast och genomgående tråd som klassiska Buster Jerk. Sylvassa krokar i storlek 2/0 ser till att gäddorna sitter. Ett självklart jerkbete för alla gäddfiskare!  

      Betet kommer med dubbla 2/0 krokar och väger 65g

    • Kundomdömen
    • Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln. Ditt namn kommer att visas som avsändare.

    Se fler varor

    14
    Strike Pro Pigster Crawler 10 cm
    Pigster Crawler 10cm är ett klassiskt maskbete med förbättrade egenskaper och silhu...
    59 kr 69 kr
    11
    Tiny Buster Suspending 6,5 cm
    Lillebroren i Buster-familjen från Strike Pro är änligen i lager! Tiny Buster ä...
    129 kr 145 kr
    19
    Pig Shad 23 cm
    Pig Shad är ett gummibete inspirerat av det klassiska jerkbetet The Pig. Pig Shad har en f...
    129 kr 159 kr
    40
    Pig Shad Jr 20 cm Gäddfemman 2025 Custom Betes Kit
    Våra heta Gäddfemman Specialfärger på ett av våra mest sålda beten i...
    499 kr 825 kr

    Andra köpte även

    17
    TrueGlide Guppie Jr
    TrueGlide Guppie Jr Sinking, 11cm, 70gr är ett sjunkande jerkbait med en mindre gummitail. Re...
    249 kr 299 kr
    40
    Buster Jerk 15 cm Sinking
    Strike Pro's Buster Jerk är ett bete på högsta kvalité, ett krav att ha i alla...
    fr. 149 kr fr. 249 kr
    9
    Buster Swim Jr Slow Sink 10,5cm
    Buster Swimbait JR är den minsta medlemmen i Buster Swim-familjen, känd för sin eff...
    199 kr 219 kr
    5
    BFT Ninety Two "SwimBuster" 7,9' -120g - 2pcs - Heavy / Fast
    SwimBuster är designat som ett skandinaviskt Mag-Bass-spö. Med en längd på 7,9...
    1795 kr 1895 kr
    30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
    Sporting

    Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

    ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB


    Karosserigatan 4, 703 84 Örebro

    Butikens öppettider

    Måndag - Fredag: 10.00-18.00
    Lördag: 10.00-14.00
    Söndag: Gone fishing