31
Daniel ''Mr Westin'' Nilsson' s Westin W3 Finesse Jig 2nd 7'3'' 5-20 gr Combo - Penn Battle 2500 i gruppen Fiskeset / Pro Staff & Kändisarnas Combos hos Örebro Fiske & Outdoor AB (Danne FinJig-Battle)
Daniel ''Mr Westin'' Nilsson' s Westin W3 Finesse Jig 2nd 7'3'' 5-20 gr Combo - Penn Battle 2500

Daniel ''Mr Westin'' Nilsson' s Westin W3 Finesse Jig 2nd 7'3'' 5-20 gr Combo - Penn Battle 2500

3647 kr / 2499 kr
Sportfiske Profilen & Abborrproffset Daniel Nilsson's Favorit spö til klassiskt jiggfiske , alla coola moderna tekniker och även finessefisket. W3 Finesse Jig 2nd Generation är det optimala spöet för lätt och medeltungt jiggfiske efter abborre och gös – och det fungerar dessutom ypperligt till dropshot. Spöet har en mjuk, solid topp som ger bättre känsla och förbättrar möjligheten att registrera hugg. Mer information
Artnr: Danne FinJig-Battle
 
Lägg i kundvagnen
  • Varianter
  • Produktinformation
    • Du väljer Westin W3 Finesse Jig med din favorit rulle och vi spolar på Westin W3 flätlina


      Shimano Sienna 1000
      Du väljer Renz Beastly 7,6' SU med din favorit rulle och vi spolar på Shimano Kairiki flätlinaStorleken lämpar sig bra till det enklare fisket men kortare spön runt 6-7 fots som passar perfekt att fiska mindre fiskar eller lättare beten med mer känsligare utrustning. Linkapacitet på rullen är mindre vilket gör att en tunnare flätlina gör sig bäst 0,08-0,15 gör sig bäst.En av Shimanos kvarvarande bakbromsade rullar. Att ha bromsen lättillgänlig och enkelt bakom rullen är nått som folk många gånger uppskattar även om tillgängligheten på dagens haspelrullar blir mindre och mindre.

      Daiwa Ninja LT är en lätt, slitstark och extremt prisvärd haspelrulle. Sedan tidigare har Daiwa Ninja varit en mycket omtyckt rulle och med sitt nya LT utförande, Light & Tough, vågar vi lova att du inte blir besviken. Invändigt rullen finner vi Tough Digigear kugghjul som har en 150% längre livslängd jämfört med tidigare generation Ninja. Graphite kropp utrustad med Air Rotor för att ge en silkeslen och stabil invevning.

      - Tough Digigear
      - ABS spole
      - ATD broms
      - Machine cut Aluminium vev
      - Soft touch Handle knob
      - Max bromskapacitet 5-12 kg
      - I-formade handtag på stl 1000 & 2000

      Daiwa Revros 23 LT är en haspelrulle från Daiwa som trots sitt ringa pris, har bestyckats med en mängd av Daiwa Teknologi.
      Du hittar bland annat Airdrive Design med lättad Airdrive Rotor och Airdrive Bygel, för en lägre uppstartströghet. Den mjuka fina gången i rullen får du tacka vare Tough Digigear drevdesignen.
      Daiwa Revros 23 LT ger dig en riktigt trevlig fiskeupplevelse med den mjuka och jämna ATD bromsen som är riktigt mjuk och fin, och Longcast ABS spolen som ger dig långa precisa kast.

      Shimano Nexave FI, en imponerande fin och prisvärd haspelrulle från Shimano! Nexave FI är den uppdaterade versionen av den välkända Nexave FE. Denna rulle är frambromsad och kan användas för alla typer av sötvattensfiske, från lätt fiske till mediumstora beten för öring, abborre, gädda, gös och feederfiske. På grund av de 3 skärmade kullagerna i rostfritt stål går rullen smidigt och som förväntas av en riktig Shimano-rulle är bromsen perfekt justerbar och hjälper dig att bekämpa stora fiskar utan problem. Det är också en prisvärd rulle för sportfiskare som precis börjat fiska och vill uppleva Shimano-rullarnas kvalitet!


      PENN Battle III är nu starkare, smidigare och mer hållbar än någonsin tidigare. Genom att matcha vår egenutvecklade CNC Gear-teknologi med HT-100-bromssystem, har Battle III kraft och bromsverkan för att hantera allvarligt tuffa situationer.PENN Battle III är nu starkare, smidigare och mer hållbar än någonsin tidigare. Genom att matcha vår egenutvecklade CNC Gear-teknologi med HT-100-bromssystem, har Battle III kraft och bromsverkan för att hantera allvarligt tuffa situationer. Battle III-serien sträcker sig i storlek från 1000 till 10000 och har en modell för varje sportfiskare, till en mycket förmånlig prislapp.

    • Kundomdömen
    • Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln. Ditt namn kommer att visas som avsändare.

    Se fler varor

    8
    Westin BabyBite DR 6,5cm
    Baby Bite är en knubbig liten wobbler som lämpar sig ypperligt för abborre, bass, g...
    119 kr 129 kr
    9
    Westin W6 Boat Lurebag Silver/Grey Large
    Westin W6 Boat Lurebag Silver / Grey Large håller vanliga betesboxar perfekt organiserade och...
    1679 kr 1849 kr
    14
    Westin Swim 10 cm Low Floating
    Westin Swim 100mm är mellansizen i Swim-familjen, med sin snygga gång lockar den äv...
    fr. 119 kr fr. 139 kr
    17
    Westin W3 Finesse T&C 2nd 7'1''/213cm ML 5-15g 2sec
    Westin W3 Finesse T&C 2nd är lätta och känsliga haspelspön för predat...
    1459 kr 1749 kr

    Andra köpte även

    42
    Pig Shad JR 20cm
    En lite mindre version av den numera klassiska The Pig Shad. Perfekt att fiska weedless eller p...
    fr. 49 kr fr. 85 kr
    7
    TrueGlide Guppie 13,5 cm
    Guppies kompakta och konvexa kroppsform ger god krokningsförmåga, krokspetsarna hamnar a...
    279 kr 299 kr
    12
    Buster Swim Slow Sink 13cm 65g
    Buster Swim 13cm är ett nytt tillskott i den fantastiska Buster-familjen. Med sin bredare och...
    219 kr 249 kr
    OGP Bulldog 7 gr
    OGP Bulldog kastar som en gud och har en vaggande gång i vattnet, vilket gör att den syn...
    79 kr 99 kr
    30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
    Sporting

    Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

    ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB

    070-360 78 59