Mimix KuraBuzz
Mimix KuraBuzz är ett bete som är inspirerat av sköldpaddor som finns i naturen. När Kurabuzz simmar fram över vattnet så gör den fisken helt tokig, ingen kan motstå denna frestelse. Det vattnas i munnen hos såväl gäddor som abborrar.
Mimix KuraBuzz kommer med en buzzer-sked i guld som ger ifrån sig mycket ljud och trycker mycket vatten. Det här är ett bete som går perfekt att bara vevas hem och det kan fiskas både relativt långsamt och väldigt fort för att lura fisken i olika förhållanden. Du kan även testa att knycka betet lite under invevning eller göra vevstopp, det kan vara riktigt effktivt!
Mimix KuraBuzz har en dubbelkrok som är sylvass och superstark. Med tvåkroken så fastnar du inte lika lätt i vegetation och näckrosor så det här är ett bete du kan kasta in i lite gräs och vass utan att fastna för mycket. Det sitter även gummiband runt kroken för att ge betet mer liv och locka fisken till hugg.
Mimix KuraBuzz är framtagen av Mimix för att efterlikna en sköldpadda. De har även handmålat betet i mer eller mindre naturliga färger då det här är Mimix grej att efterlikna naturen. Det är ett riktigt snyggt bete som är perfekt till sommarfisket medytbete efter gädda och abborre.
Längd: 5cm
Vikt: 14,5g
Krok: 1












