20
Owner Wacky Jig Head, 5,5gr, stl 1/0 - 4pcs i gruppen Krok & Småplock / Jiggskallar hos Örebro Fiske & Outdoor AB (44-5154-031)
Owner Wacky Jig Head, 5,5gr, stl 1/0 - 4pcs

Owner Wacky Jig Head, 5,5gr, stl 1/0 - 4pcs

99 kr / 79 kr
Owner Wacky Jig Head är en helsvart, vasskyddad jiggskalle. Jiggskallar som är designade för att vara optimala för wacky-rigs! Tyngdpunkten och krokriktningen har utformats för en ultimat wacky-presentation. Kroken har en V-böjning i gapet så att beten kan sitta i "sadeln" utan att glida upp eller ner till mindre önskvärda positioner. En helt ny krok har utformats för att rymma de största av wacky-beten och vasskyddet gör det möjligt för dig att fiska i snåriga miljöer. Kroken fulländas med detaljer som svart kromfinish och en super needle point för överlägsen penetration.
Mer information
Artnr: 44-5154-031
 
Lägg i kundvagnen
  • Varianter
  • Produktinformation
    • Owner Wacky Jig Head, 5,5gr, stl 1/0 - 4pcs är en helsvart, vasskyddad jiggskalle. Jiggskallar som är designade för att vara optimala för wacky-rigs! Tyngdpunkten och krokriktningen har utformats för en ultimat wacky-presentation. Kroken har en V-böjning i gapet så att beten kan sitta i "sadeln" utan att glida upp eller ner till mindre önskvärda positioner. En helt ny krok har utformats för att rymma de största av wacky-beten och vasskyddet gör det möjligt för dig att fiska i snåriga miljöer. Kroken fulländas med detaljer som svart kromfinish och en super needle point för överlägsen penetration.
      • Storlek: 1/0
      • Vikt: 5,5 gr

      Owner Wacky Jig Head, 5,5gr, stl 1/0 - 4pcs is a black, weedguarded jig head. Jig heads that are designed to be optimal for wacky-rigs! Weight position and hook orientation were designed for the ultimate wacky presentation. Features a V-bend in the gap for baits to sit in the "saddle" while not sliding up or down to less desirable positions. An all new hook was designed to accommodate the largest of wacky baits and the weedguard allows anglers to fish in heavy cover. Features include black chrome finish and a super needle point for superior penetration.
      • Size: 1/0
      • Weight: 5,5 g

    • Kundomdömen
    • Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln. Ditt namn kommer att visas som avsändare.

    Se fler varor

    Owner Block Head Jig Head
    Owner Block Jig Head Green Pumpkin är mushroomskallar med sylvassa krokar. Jiggskallar som pa...
    69 kr 89 kr
    22
    Owner Football Finesse Offset
    Owner Football Finesse Offset (4-pack) är en fotbollsformad jiggskalle med offset-krok. Jiggs...
    69 kr 89 kr
    22
    Owner Ultra Head Finesse Style Offset
    Med sitt öga långt fram på huvudet så uppmanar Ultra Head Finesse jiggen att s...
    69 kr 89 kr
    22
    Owner Bullet Jig Head
    Owner Bullet Jig Head (4-pack) är spetsiga jiggskallar med rundade kanter. Jiggskallar som &#...
    69 kr 89 kr

    Andra köpte även

    7
    TrueGlide Guppie 13,5 cm
    Guppies kompakta och konvexa kroppsform ger god krokningsförmåga, krokspetsarna hamnar a...
    279 kr 299 kr
    14
    Westin D360° PT 10gr
    Westin D360° PT är ett inline-bete som är designat för att fånga fler och...
    59 kr 69 kr
    13
    TG Swim Shad 24 cm
    TrueGlide Swim Shad är ett av de absolut fetaste gummibeten i modern historia! Designad ...
    199 kr 229 kr
    13
    Pig Tail Jr 23 cm
    Pig Tail Jr är ett tailbete med vaggande gång och klickande rasselkammare. En perfekt im...
    69 kr 79 kr
    30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
    Sporting

    Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

    ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB

    070-360 78 59