9
Westin W3 Dropshot 2nd - 8'/240cm M 5-28g i gruppen Fiskespön / Haspelspön hos Örebro Fiske & Outdoor AB (W356-0802-M)
Westin W3 Dropshot 2nd - 8'/240cm M 5-28g

Westin W3 Dropshot 2nd - 8'/240cm M 5-28g

1749 kr / 1599 kr
Westin W3 Dropshot 2nd är dropshotspön med extra känsliga toppar och specialdesignad krok-/sänkeshållare. Redo för dropshotfiske efter både abborre och även större gös i de tyngre modellerna! W3 Dropshot 2nd Generation har en känslig klinga av Torayca® kolfiber med rygg nog att kroka fisken och tämja större exemplar. Det tvådelade SKS-rullfästet är extremt lätt och ger direktkontakt med den 1K woven carbon-förstärkta klingan för maximal känslighet. Spöet har en mjuk, solid topp som förbättrar känslan och möjligheten att registrera hugg. Det platta bakhandtaget är designat för att vila mot underarmen vid fiske för maximal komfort och stabilitet. Detaljer som den unika krok-/sänkeshållaren gör också en stor skillnad. När du använder ett typiskt tackel för dropshot, låt bara linan glida in, spänn upp och sänket hålls på plats, så du slipper trassel vid förflyttningar mellan platser. 
Mer information
Artnr: W356-0802-M
 
Lägg i kundvagnen
  • Varianter
  • Produktinformation
    • Westin W3 Dropshot 2nd är dropshotspön med extra känsliga toppar och specialdesignad krok-/sänkeshållare. Redo för dropshotfiske efter både abborre och även större gös i de tyngre modellerna! W3 Dropshot 2nd Generation har en känslig klinga av Torayca® kolfiber med rygg nog att kroka fisken och tämja större exemplar. Det tvådelade SKS-rullfästet är extremt lätt och ger direktkontakt med den 1K woven carbon-förstärkta klingan för maximal känslighet. Spöet har en mjuk, solid topp som förbättrar känslan och möjligheten att registrera hugg. Det platta bakhandtaget är designat för att vila mot underarmen vid fiske för maximal komfort och stabilitet. Detaljer som den unika krok-/sänkeshållaren gör också en stor skillnad. När du använder ett typiskt tackel för dropshot, låt bara linan glida in, spänn upp och sänket hålls på plats, så du slipper trassel vid förflyttningar mellan platser. 

      • Rullfäste: SKS
      • Ringar: LS
      • Klinga: Torayca® High Performance Carbon fibers
      • Handtag: Premium EVA med butt av gummikork
      • Förstärkt med 1K woven carbon
      • Platt bakhandtag
      • Specialdesignad krok-/sänkeshållare

      A sensitive Torayca® carbon blank with the backbone to set the hook and the power to tame big fish makes up the backbone of the W3 Dropshot 2nd Generation rods. The two-part SKS reel seat is extremely light and offers direct contact to the 1K woven carbon reinforced blank for maximum sensitivity. The blank is made with a super soft solid tip giving more feel and improved bite detection. The flat rear handle is designed to rest on the under arm during fishing for improved comfort and stability. Details like the unique hook keeper also make a big difference. When using a typical dropshot rig simply slide the line and tighten up to hold the dropshot sinker in place, eliminating tangles when moving between spots.

      • Reel Seat: SKS
      • Guides: LS ring guides
      • Blank: Torayca® High Performance Carbon fibers
      • Premium grade EVA handle with rubber cork end cap
      • Reinforced with 1k woven carbon
      • Flat rear handle
      • Custom made hook keeper

    • Kundomdömen
    • Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln. Ditt namn kommer att visas som avsändare.

    Se fler varor

    40
    Westin RawBite 15 cm Gäddfemman Custom
    Westin RawBite 15cm. En tjockis med en härligt slängig gång som gör predatorer...
    119 kr 199 kr
    29
    Westin Hypoteez Shad Tail 25 cm
    Ett storgäddbete som är baserat på den otroligt populära, mindre hypoteezen. W...
    99 kr 139 kr
    Westin Buzzbite 5 cm Abborrfemman Custom
    BuzzBite är designad för öring- och abborrfiske - stora abborrar kommer att slå...
    99 kr 109 kr
    13
    Westin W6 Light Softlure 6'1''/183cm Ul 1-4g 2 Sec
    Westin W6 Light Softlure-spön - den ultimata fusionen av innovation och elegans. Dessa sp...
    2799 kr 3199 kr

    Andra köpte även

    20
    SvartZonker Big McRubber 25cm
    Ett stort gummibete gjord av SvartZonker's egna Claes "Svartzonker" Claesson, skapad för opti...
    fr. 79 kr fr. 99 kr
    42
    Pig Shad JR 20cm
    En lite mindre version av den numera klassiska The Pig Shad. Perfekt att fiska weedless eller p...
    fr. 49 kr fr. 85 kr
    40
    Buster Jerk 15 cm Sinking
    Strike Pro's Buster Jerk är ett bete på högsta kvalité, ett krav att ha i alla...
    fr. 149 kr fr. 249 kr
    14
    Westin D360° PT 10gr
    Westin D360° PT är ett inline-bete som är designat för att fånga fler och...
    59 kr 69 kr
    30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
    Sporting

    Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

    ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB

    070-360 78 59