17
Westin W3 Finesse T&C 2nd 7'1''/213cm L 2-10g 2sec i gruppen Fiskespön / Haspelspön hos Örebro Fiske & Outdoor AB (W360-0712-L)
Westin W3 Finesse T&C 2nd 7'1''/213cm L 2-10g 2sec

Westin W3 Finesse T&C 2nd 7'1''/213cm L 2-10g 2sec

1749 kr / 1459 kr
Westin W3 Finesse T&C 2nd är lätta och känsliga haspelspön för predatorfiske. Bra allroundspön med modeller som täcker ditt lättaste fiske! W3 Finesse T&C 2nd Generation (Texas & Carolina) är ett ypperligt spö för alla typer av predatorfiske med hård- och mjukbeten. Spöet är lätt och känsligt, men snabbt och kraftfullt nog för att sätta kroken i hårda, beniga rovfiskkäftar. Det är perfekt för att kasta mjukbeten och knycka hem en Texas- eller Carolina-rigg längs botten. Du kan använda spöet vid kastfiske med små hårdbeten på grunt vatten för abborre och bass, eller utmana öring och gös i djupare områden. W3 Finesse T&C 2nd Generation är ett fantastiskt allroundspö för lätt och medeltungt predatorfiske! Mer information
Artnr: W360-0712-L
 
Lägg i kundvagnen
  • Varianter
  • Produktinformation
    • Westin W3 Finesse T&C 2nd är lätta och känsliga haspelspön för predatorfiske. Bra allroundspön med modeller som täcker ditt lättaste fiske! W3 Finesse T&C 2nd Generation (Texas & Carolina) är ett ypperligt spö för alla typer av predatorfiske med hård- och mjukbeten. Spöet är lätt och känsligt, men snabbt och kraftfullt nog för att sätta kroken i hårda, beniga rovfiskkäftar. Det är perfekt för att kasta mjukbeten och knycka hem en Texas- eller Carolina-rigg längs botten. Du kan använda spöet vid kastfiske med små hårdbeten på grunt vatten för abborre och bass, eller utmana öring och gös i djupare områden. W3 Finesse T&C 2nd Generation är ett fantastiskt allroundspö för lätt och medeltungt predatorfiske!

      • Rullfäste: SKC
      • Ringar: LTS
      • Klinga: Torayca® High Performance Carbon
      • Delat handtag med premium EVA och inslag av gummikork
      • Förstärkt med 1K woven carbon

      The W3 Finesse T&C 2nd Generation rods (Texas & Carolina) are excellent rods for all kinds of predator fishing with both soft and hard lures. These rods are light and sensitive, but fast and powerful enough to set the hook in the hard, bony mouth of any predator! They are perfect for casting soft lures or slowly twitching a Texas or Carolina rig along the bottom. You can use them when pitching small hard lures in shallow water for perch and bass, or targeting trout and zander in deeper areas. W3 Finesse T&C 2nd Generation rods are great all-round tools for light and medium style predator fishing!

      • Reel Seat: SKS
      • Guides: LTS ring guides
      • Blank: Torayca® High Performance Carbon
      • Split-handle with premium grade EVA and rubber cork insert
      • Reinforced with 1K woven carbon


    • Kundomdömen
    • Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln. Ditt namn kommer att visas som avsändare.

    Se fler varor

    15
    Westin W2 Powercast-T 8'3''/248cm XXH 40-130g
    Westin W2 Powercast-T Casting - Konstruerad för att uppfylla kraven hos fiskare som vill kast...
    1099 kr 1299 kr
    8
    Westin W6 Jerk & Swimbait-T 2ND - 7'3''/221cm XH 50-120 Gr
    Kraftfullt men lätt spinnspö för gäddfiske med medium-snabb aktion och hö...
    3699 kr 3999 kr
    Westin W3 Game Tackle Box 36x22,5x5cm Grey/Clear
    Westin W3 Game Tackle Box 36x22,5x5cm Grey/Clear är en betesbox med öppen design och gen...
    99 kr 109 kr
    10
    Westin W4 Powercast 2nd - 8.ft 240cm 3XH 60-180 Gr
    W4 Powercast 2nd Generation är perfekta hybrider mellan båt- och gäddfiskespön...
    2339 kr 2599 kr

    Andra köpte även

    7
    TrueGlide Guppie 13,5 cm
    Guppies kompakta och konvexa kroppsform ger god krokningsförmåga, krokspetsarna hamnar a...
    279 kr 299 kr
    14
    Geecrack Bellows Stick 2.8 inch
    Super snygga, doftsatta och välutvecklade jiggar från japanska Geecrack. Innehåller...
    119 kr 139 kr
    40
    Buster Jerk 15 cm Sinking
    Strike Pro's Buster Jerk är ett bete på högsta kvalité, ett krav att ha i alla...
    fr. 149 kr fr. 249 kr
    14
    Ghost Tail Large
    Ghost Tail Large är en större tail som är 25 cm, väger ca 22gr och är Sve...
    59 kr 69 kr
    30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
    Sporting

    Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

    ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB


    Karosserigatan 4, 703 84 Örebro

    Butikens öppettider

    Måndag - Fredag: 10.00-18.00
    Lördag: 10.00-14.00
    Söndag: Gone fishing