13
Westin W4 Kayak 2nd 7'/210cm H 20-60g 1+1sec i gruppen Fiskespön / Haspelspön hos Örebro Fiske & Outdoor AB (W430-0702-H)
Westin W4 Kayak 2nd 7'/210cm H 20-60g 1+1sec

Westin W4 Kayak 2nd 7'/210cm H 20-60g 1+1sec

2299 kr / 1999 kr
Westin W4 Kayak 2nd 7'/210cm H 20-60g 1+1sec är kortare haspelspön med känsliga klingor. Kompakta spön som gör det enklare att kasta och drilla från kajak! W4 Kayak 2nd Generation är designat för att tillgodose alla kajakentusiaster med såväl hållbarhet att prestera i den oförsonliga kajakfiskemiljön som de funktioner som ofta krävs under tuffa situationer. Spöet är delbart i handtaget vilket ger en klinga som kan jämföras med odelade spön men som är lättare att transportera. Klingan är lätt och har en extremt känslig topp som förmedlar de försiktigaste av hugg, men erbjuder samtidigt kraft och styvhet i underdelen som gör det enkelt att drilla stor fisk från en sittande position. W4 Kayak 2nd Generation är det perfekta verktyget för den passionerade kajakfiskaren!
Mer information
Artnr: W430-0702-H
 
Lägg i kundvagnen
  • Varianter
  • Produktinformation
    • Westin W4 Kayak 2nd 7'/210cm H 20-60g 1+1sec är kortare haspelspön med känsliga klingor. Kompakta spön som gör det enklare att kasta och drilla från kajak! W4 Kayak 2nd Generation är designat för att tillgodose alla kajakentusiaster med såväl hållbarhet att prestera i den oförsonliga kajakfiskemiljön som de funktioner som ofta krävs under tuffa situationer. Spöet är delbart i handtaget vilket ger en klinga som kan jämföras med odelade spön men som är lättare att transportera. Klingan är lätt och har en extremt känslig topp som förmedlar de försiktigaste av hugg, men erbjuder samtidigt kraft och styvhet i underdelen som gör det enkelt att drilla stor fisk från en sittande position. W4 Kayak 2nd Generation är det perfekta verktyget för den passionerade kajakfiskaren!

      • Rullfäste: Fuji® SKS
      • Ringar: SeaGuide® LS
      • Klinga: Torayca® High Performance Carbon
      • Handtag: UltraGrip – högkvalitativ EVA
      • Specialdesignad halkfri ändbutt i gummi
      • Förstärkt med 1K woven carbon
      • D-ring krokhållare

      The W4 Kayak 2nd Generation is designed to provide kayak, belly boat and small boat enthusiasts with a rod durable enough to perform in these demanding, close-quarter angling environments. The rod comes with a detachable handle, which has enabled us to make a blank comparable to one-piece rods, but which is easier to transport. This means the blank is packed with power, but with low weight and an extremely sensitivity tip – this rod will transmit even the gentlest takes to your fingers. The stiff butt and concentrated power in the mid-section are designed specifically for fighting powerful fish whist seated. W4 Kayak 2nd Generation is the perfect tool for the passionate small-boat angler!

      • Reel Seat: Fuji® SKS
      • Guides: SeaGuide® LS Ring Guides
      • Blank: Torayca® High Performance Carbon
      • Handle: UltraGrip – High Quality EVA.
      • Custom made rubber bottom cap – Non-slip
      • Reinforced with 1k woven carbon
      • D-Ring Hook Keeper




    • Kundomdömen
    • Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln. Ditt namn kommer att visas som avsändare.

    Se fler varor

    8
    Westin W6 Powerstrike-T 2ND - 8'/244cm MH 20-60 Gr
    Snabba och kraftfulla spön för gädda, gös och abborre med hårda beten och...
    3699 kr 3999 kr
    10
    Westin W4 Finesse T&C 2nd 7'1''/213cm ML 5-15g 2sec
    Westin W4 Finesse T&C 2nd är lätta och känsliga spön med känsliga Tor...
    2199 kr 2449 kr
    17
    Westin BullyBite Crankbait, 15g, 7cm
    BullyBite är en liten men mycket fångstgivande wobbler, tack vare utmärkta kastegen...
    99 kr 119 kr
    12
    Westin W6 Spoon 7'1''/213cm Ml 2-10g 2 Sec
    Westin W6 Spoon - Dessa spön med precisionsteknik och banbrytande teknik är dina ultimat...
    2899 kr 3299 kr

    Andra köpte även

    7
    TrueGlide Guppie 13,5 cm
    Guppies kompakta och konvexa kroppsform ger god krokningsförmåga, krokspetsarna hamnar a...
    279 kr 299 kr
    17
    BorreDansken 8,5 cm (5-pk)
    BorreDansken 8,5 cm är en liten Shad jigg som vi tagit fram till abborre & gös fiske...
    99 kr 119 kr
    17
    Storner Lures Appeticer
    Appeticer från Stoner Lures är svenskbyggd träbete av högsta kvalitet.Massor a...
    499 kr 599 kr
    10
    SvartZonker Squarepusher Swim
    Squarepusher Swim är en slider som skapades 2007 för att täcka mycket vatten och va...
    179 kr 199 kr
    30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
    Sporting

    Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

    ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB

    070-360 78 59