10
Westin W4 MonsterStick-T 2nd 8'/240cm 6XH 150-290g 1+1sec i gruppen Fiskespön / Spinnspön hos Örebro Fiske & Outdoor AB (W429-0802-6XH)
Westin W4 MonsterStick-T 2nd 8'/240cm 6XH 150-290g 1+1sec

Westin W4 MonsterStick-T 2nd 8'/240cm 6XH 150-290g 1+1sec

3099 kr / 2789 kr
Westin W4 MonsterStick-T 2nd är lätt som en fjäder i handen men förvandlas snabbt till en kraftfull best vid minsta kontakt med fisk. Spöet är tillräckligt lätt för att fiska med under dagar i sträck, men samtidigt din bästa vän vid tungt fiske efter stor gädda och muskie! Till spinnfiske med stora hård- och mjukbeten behövs det tunga artilleriet och W4 Monsterstick-T 2nd generation erbjuder allt du kan önska och lite till.
Mer information
Artnr: W429-0802-6XH
 
Lägg i kundvagnen
  • Varianter
  • Produktinformation
    • Westin W4 MonsterStick-T 2nd är lätt som en fjäder i handen men förvandlas snabbt till en kraftfull best vid minsta kontakt med fisk. Spöet är tillräckligt lätt för att fiska med under dagar i sträck, men samtidigt din bästa vän vid tungt fiske efter stor gädda och muskie! Till spinnfiske med stora hård- och mjukbeten behövs det tunga artilleriet och W4 Monsterstick-T 2nd generation erbjuder allt du kan önska och lite till.
      • Rullfäste: Fuji® ACS Trigger
      • Ringar: SeaGuide® LS
      • Klinga: Torayca® High Performance Carbon
      • Handtag: UltraGrip – högkvalitativ EVA
      • Specialdesignad halkfri ändbutt i gummi
      • Förstärkt med 1K woven carbon
      • SeaGuide® D-Hook krokhållare

      The W4 Monsterstick 2nd Generation rods feel as light as an angel when you pick them up, but give it the slightest hint of a fish and it turns into a demon. Lightweight enough to fish with for days on end, you will definitely want this heavy-duty brawler in your corner when you go pike and muskie fishing. When you want to cast heavy lures for record fish you need to bring out the big guns – W4 Monsterstick 2nd Generation is ‘the one’.

      • Reel Seat: Fuji® ACS Trigger
      • Guides: SeaGuide® LS
      • Blank: Torayca® High Performance Carbon
      • Handle: UltraGrip – high quality EVA
      • Custom made rubber bottom cap – Non-slip
      • Reinforced with 1k woven carbon


    • Kundomdömen
    • Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln. Ditt namn kommer att visas som avsändare.

    Se fler varor

    Westin Stanley the Stickleback 5,5 cm
    En jigg som vi varmt kan rekommendera till fisket med jiggskalle men även på en dropshot...
    15 kr 19 kr
    10
    Westin Trace Case Black Large
    Den extra långa och dubbelsidiga Hardcase Trace Tainer håller ett maximalt antal gä...
    449 kr 499 kr
    Westin CreCraw Creaturebait 8,5cm 7g Abborrfemman Custom
    Westin CreCraw är delvis en kräfta och delvis ett creaturebait. Kroppens breda profil ge...
    79 kr 79 kr
    10
    Westin W4 Bait Caster Metallic Trooper - 100 Series Normal Speed
    Westin W4 Baitcasting Reel - Westin presenterar W4-serien av baitcastingrullar - den perfekta komb...
    2249 kr 2499 kr

    Andra köpte även

    7
    TrueGlide Guppie 13,5 cm
    Guppies kompakta och konvexa kroppsform ger god krokningsförmåga, krokspetsarna hamnar a...
    279 kr 299 kr
    42
    Pig Shad JR 20cm
    En lite mindre version av den numera klassiska The Pig Shad. Perfekt att fiska weedless eller p...
    fr. 49 kr fr. 85 kr
    14
    EZ Lab Mizunami 9,5cm (6-pack)
    EZ Lab Mizunami 9,5 cm är ett innovativt bete med en solid främre del och en djupt ribba...
    119 kr 139 kr
    10
    Westin Swim 12 cm Suspending
    Westin Swim 120mm har blivit ett favoritbete hos många skandinaviska fiskeguider.
    179 kr 199 kr
    30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
    Sporting

    Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

    ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB

    070-360 78 59