22
Z-Man StingerZ 5cm (8-pack) - Pearl i gruppen Fiskedrag / Abborre & Gösjigg hos Örebro Fiske & Outdoor AB (MST-84PK8)
Z-Man StingerZ 5cm (8-pack) - Pearl

Z-Man StingerZ 5cm (8-pack) - Pearl

89 kr / 69 kr
En exklusiv Z-Man-betedesign, 4.5cm StingerZ™ har en unik segmenterad, rakstjärtad shad-profil. Den tjocka kroppen, inspirerad av shad och små panfish, har en praktisk krokskåra för enkel riggning. Den segmenterade stjärten rör sig oavbrutet och vibrerar, aktiverad av en klotformad spets. Den flytande och hållbara ElaZtech®-konstruktionen gör betet idealiskt för "dock shooting", där man skjuter in betet under bryggor och strukturer. StingerZ™ fungerar perfekt tillsammans med Micro Finesse ShroomZ™-jiggskallar och kan fiskas horisontellt vid inspinning eller under ett flöte, där stjärten hovrar och vajar förföriskt. Dessutom motstår ElaZtech-materialet svansbitningarfrån småfisk.
Mer information
Artnr: MST-84PK8
 
Lägg i kundvagnen
  • Varianter
  • Produktinformation
    • En exklusiv Z-Man-betedesign, 4.5cm StingerZ™ har en unik segmenterad, rakstjärtad shad-profil. Den tjocka kroppen, inspirerad av shad och små panfish, har en praktisk krokskåra för enkel riggning. Den segmenterade stjärten rör sig oavbrutet och vibrerar, aktiverad av en klotformad spets. Den flytande och hållbara ElaZtech®-konstruktionen gör betet idealiskt för "dock shooting", där man skjuter in betet under bryggor och strukturer. StingerZ™ fungerar perfekt tillsammans med Micro Finesse ShroomZ™-jiggskallar och kan fiskas horisontellt vid inspinning eller under ett flöte, där stjärten hovrar och vajar förföriskt. Dessutom motstår ElaZtech-materialet svansbitningarfrån småfisk.

      Finns i tio färger, inklusive populära crappie- och panfish-mönster.

      8st i paketet

      Egenskaper

      • Unik rakstjärtad shad-design, perfekt för mikro finesse-tekniker
      • Tjock kropp som smalnar av till en ledad svans med en klotformad spets för livlig rörelse
      • 10X Tough ElaZtech® för extrem hållbarhet, motståndskraftig mot svansbitningar från småfisk
      • Flytande material ger en naturlig horisontell hållning, vilket gör att svansen reser sig från botten i viloläge
      • Passar perfekt med Micro Finesse ShroomZ™-jiggskallar
      • Extremt effektiv för en mängd arter, inklusive crappie, panfish, abborre, öring, och mer
      • Perfekt för "dock shooting", tack vare materialets elasticitet och kastprecision
    • Kundomdömen
    • Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln. Ditt namn kommer att visas som avsändare.

    Se fler varor

    16
    Z-Man Diezel MinnowZ 12,7 cm
    Kanonfina jiggar att rigga på flera olika sätt, perfekt för vanliga jigghuvuden 5/0...
    109 kr 129 kr
    20
    Z-Man Chatterspike 11,4cm (5-pack)
    Z-man Chatterspike 11,4cm (5-pack) - ChatterSpike har en betesfiskprofil och segmenterad kropp och...
    79 kr 99 kr
    22
    Z-Man Larvaz 4,4cm (8-pack)
    Z-Man LarvaZ Micro Finesse Bait är gjuten med den extra fina anatomin hos ett ryggradslö...
    69 kr 89 kr
    16
    Z-Man Finesse EyeZ Minnow Style Jigheads
    Finesse EyeZ jighead är en jiggskalle med låg tyngdpunkt och har försätts med ...
    109 kr 129 kr

    Andra köpte även

    7
    TrueGlide Guppie 13,5 cm
    Guppies kompakta och konvexa kroppsform ger god krokningsförmåga, krokspetsarna hamnar a...
    279 kr 299 kr
    42
    Pig Shad JR 20cm
    En lite mindre version av den numera klassiska The Pig Shad. Perfekt att fiska weedless eller p...
    fr. 49 kr fr. 85 kr
    14
    EZ Lab Mizunami 9,5cm (6-pack)
    EZ Lab Mizunami 9,5 cm är ett innovativt bete med en solid främre del och en djupt ribba...
    119 kr 139 kr
    18
    Z-Man Scented Jerk ShadZ 12,5 cm
    Z-Man Scented Jerk Shadz är en saltimpregnerat mjukt jerkbait med en livlig split-tail-design...
    89 kr 109 kr
    30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
    Sporting

    Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

    ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB


    Karosserigatan 4, 703 84 Örebro

    Butikens öppettider

    Måndag - Fredag: 10.00-18.00
    Lördag: 10.00-14.00
    Söndag: Gone fishing