14
Holmström Bait Pajala Jerk i gruppen Fiskedrag / Jerkbaits hos Örebro Fiske & Outdoor AB (Pajala Jerk)
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk
Holmström Bait Pajala Jerk

Holmström Bait Pajala Jerk

Pajala Jerk är ett mycket trevlig jerkbete med fin sida sida gång. Går att traditionellt jerka hem det eller vev jerka den.
Tack vare sin spolformade kropp så glider den riktigt fint ut åtsidorna.Inbyggd rasselkammare i betet.
Ett måste i betes lådan! Samtliga beten är gjorda med träslag från Tornedalen och är handmålade i Pajala, Sverige. Detta bete har +10 kg gäddor på sitt samvete. Holmström Baits har sitt säte i Tornedalen, Pajala. Intresset för fiske har alltid varit nära men dom senaste åren har jag gått all in på predator fisket, med fokus på gädda. Jag började bygga beten i års skiftet 2022-2023 och har en hel del beten i min arsenal. Träet jag använder är av högsta kvalitet och väljs noggrant ut, och sträcker sig hela vägen tillbaks till 1500 talet då det var väldigt kalla vintrar och träden tog +200 år att växa. Med en pension för gäddfiske så har jag skapat dessa beten för att förverkliga andras drömmar att fånga sin drömfisk. Även för mig.
Mer information
Artnr: Pajala Jerk
 
Antal: 

Kampanjvara

Kampanj:
Antal:
0
Kampanjstart:
Kampanjstopp:

Se fler varor

17
Holmström Bait Waggy Tail
Waggy Tail är ett bete som är framtaget för att vara extremt lättfiskat. Kasta...
499 kr 599 kr
14
Holmström Baits Monster Tail
Detta tail bete är framtaget för att locka till sig grovgädda. Med sin breda profil...
599 kr 699 kr
17
Holmström Bait Walle Boi
Walle Boi är 11cm 90g Slowsink och har en fin sida till sida gång med s-kurvor vid rak i...
499 kr 599 kr
30 dagars öppet köpFri frakt över 1000:-Snabba leveranser
Sporting

Sporting grundades 1982 i Örebro men det var först 1995 som Stephan Nielsen köpte butiken och det var då vi drog igång på riktigt. Sedan starten har Sporting varit en fysisk fiskebutik som gått under namnet Sporting men vi har även använt oss av några internetnamn som är Attitude Baits, Sporting Flyshop och PopUp Tackle. Vi har alltid jobbat stenhårt för att hålla ett bra och brett sortiment med sportfiskeprylar för alla. Vi som jobbar här är alla hängivna sportfiskare som lägger hundratals timmar på att fiska varje år och vi delar mer än gärna med oss av våra erfarenheter och kunskaper. I dagsläget har vi en fysisk butik på 270 kvm som är fylld upp till taket med fiskeutrustning. Vi satsar även stenhårt på vår webshop varifrån vi skickar ut tusentals paket per år. Vårt mål är att vara en av Sveriges bästa sportfiskebutiker och ge våra kunder en bra upplevelse oavsett om kunden besöker vår fysiska butik eller webbshopen. Välkommen in! Kaffe finns alltid på kannan.

ÖREBRO FISKE & OUTDOOR AB

070-360 78 59