Fuzzy TRD kombinerar livliga silikonkjolar med den klassiska 2,75" ElaZtech® TRD-kroppen för oavbruten rörelse och utmärkt flytkraft. Klipp den på mitten för två finesse-beten. Perfekt för Ned-, dropshot-, Neko- eller wacky-riggar.
Föreställ dig den klassiska Finesse TRD – men uppgraderad med en tredje dimension av rörelse tack vare finvibrerande silikonarmar. Z-Mans Fuzzy TRD höjer kreativt ribban för Ned-, Neko-, dropshot- och viktad wacky-riggning, med handträdda premiumstrån i silikonkjolen som ger en oavbruten pulserande gång – påminnande om zooplankton och andra smådjur.
Fuzzy TRD har en 2,75-tums kropp av 10X Tough ElaZtech för maximal hållbarhet och den välkända TRD-flytkraften som får betet att “stå upp”. Den förmarkerade midjan kan klippas av för att skapa två finesse-beten i ett och därmed fördubbla värdet. Fuzzy TRD är kompatibel med Z-Man® Finesse ShroomZ™ jigghuvuden och Rattle-Snaker® Tungsten SpikeZ™. De rena silikonstråna i kjolen är handträdda och färgkoordinerade för att skapa åtta proffsvalda färgmönster.
- Designad för Ned-, Neko-, dropshot- eller viktad wacky-riggning
- Imitera zooplankton, insekter, kräftdjur och andra ryggradslösa djur
- Förmarkerad midja som kan klippas av för att skapa två finesse-beten i ett
- 10X Tough ElaZtech®-material för långvarig hållbarhet
- Handträdd kjol av premiumsilikon
- Kompatibel med Z-Man® Finesse ShroomZ™ jigghuvuden och Rattle-Snaker® Tungsten SpikeZ™
- 2,75” TRD-formad kropp
- 8 proffsvalda färger
- Designed for Ned, Neko, dropshot or weighted wacky rigging Imitate zooplankton, insects, crustaceans and other invertebrates
- Pre-marked waist that can be cut to create two finesse lures in one 10X Tough ElaZtech® material for long-lasting durability
- Hand-threaded premium silicone skirt
- Compatible with Z-Man® Finesse ShroomZ™ jig heads and Rattle-Snaker®
- Tungsten SpikeZ™
- 2.75” TRD shaped body
- 8 pro-choice colors










